Jak przygotować basen do sezonu?

25-02-2022

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Właścicieli basenów zewnętrznych czeka otwarcie i uruchomienie basenu po zimie i rozpoczęcie całkiem nowego sezonu kąpielowego. Jak poprawnie przygotować basen do wiosny? Dowiesz się w tym artykule.

 

1.Przegląd i uzupełnienie zapasu chemii basenowej

Na samym początku, zanim zaczniemy czyścić basen powinniśmy sprawdzić jaka i ile chemii zostało nam po zeszłym sezonie, a ewentualne braki należy dokupić. 

Ważne: Należy również sprawdzić daty przydatności na opakowaniach. Przeterminowana chemia nie będzie działać poprawnie i może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

LISTA NIEZBĘDNYCH ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA I PIELĘGNACJI BASENU:

- Korekta pH
- Multifunkcyjne tabletki np. MAXI CHLOR lub CHLORILONG
- Preparaty do szokowej dezynfekcji wody np. QUICK CHLOR (granulat) lub CHLORIKLAR (tabletki)
- Antyglon np. ALBA SUPER lub DESALGINE
- Flock np. SUPER FLOCK lub FLOCKFIX
- Środki czyszczące np. BORDNET lub DECALCIT SUPER

 

2. Zdemontowanie przykrycia basenowego

Jeśli mamy już przygotowane preparaty do czyszczenia basenu, możemy ściągnąć przykrycie basenowe zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli nie masz jeszcze przykrycia bezpiecznego na basen, to zachęcamy do zakupu. Możesz je kupić u nas na stronie klikając zdjęcie poniżej.

 

3. Czyszczenie niecki.

Po zdemontowaniu pokrywy basenu możemy zabrać się za czyszczenie niecki. Do nanoszenia i czyszczenia basenu polecamy używać ściereczek lub specjalnych gąbek. Nie należy stosować twardych, sztywnych i ściernych materiałów, aby nie uszkodzić niecki lub elementów basenu.

Biały osad na ścianach to wapń i kamień. Najłatwiej jest się go pozbyć za pomocą preparatu Decalcit Super. Jest to skoncentrowany detergent w płynie do ogólnego czyszczenia basenów. Skutecznie usuwa osady wapnia, brudu, rdzy i innych zanieczyszczeń. 

Do wyczyszczenia osadów linii wodnej polecamy produkt marki Bayrol - Bordnet. Preparat na bazie zasad. Rozpuszcza osady brudu, tłuszczu i mydła. Idealnie nada się również do czyszczenia innych elementów basenu.

Dodatkowo dla lepszego efektu możemy użyć preparatu Protect & Clean. Jest to silnie skoncentrowany żel 2w1 o kwaśnym odczynie, przeznaczony jest do czyszczenia linii wodnej w basenie. Kompatybilny jest ze wszystkimi powierzchniami basenów.

Bardzo dobrym krokiem będzie też wyczyszczenie filtra. Wystarczy zastosować preparat Decalcit Filter. Jest to kwaśny detergent w proszku do usuwania zanieczyszczeń nieorganicznych i osadów wapnia w filtrze.

Ważne. Podczas używania preparatów do czyszczenia należy zachować środki ostrożności. Przede wszystkim chronić skórę i oczy. Przed użyciem należy zapoznać się z etykietą produktów. 

Po zakończonym czyszczeniu należy sprawdzić stan niecki oraz elementów w basenie tj. dysze, odpływ, skimmery, lampy. Ewentualne uszkodzenia należy naprawić lub wymienić na nowe. W razie problemów nasz serwis służy pomocą.

 

4. Napełnienie basenu wodą, sprawdzenie i włączenie urządzeń. 

Po wyczyszczeniu dna i ścian basenu możemy napełnić basen wodą. Należy unikać używania wody ze studni. Woda ta bardzo często zawiera bardzo duże stężenie żelaza, przez co woda może być brązowa lub ruda. 

Po napełnieniu basenu wodą możemy sprawdzić poprawność działania urządzeń basenowych.

LISTA URZĄDZEŃ I PRZEDMIOTÓW, KTÓRE NALEŻY SPRAWDZIĆ:

- Pompa obiegowa oraz koszyk prefiltra
- Filtr basenowy
- Stacja pomiarowo-dozująca
- Pompa ciepła, wymiennik ciepła lub grzałka elektryczna
- Skimmery 
- Lampy
- Roleta basenowa lub folia
- Atrakcje basenowe (przeciwprąd, prysznice, wylewki)
- Instalacja elektryczna

Jeżeli, któreś z urządzeń nie działa poprawnie należy je niezwłocznie naprawić lub wymienić na nowe. Nasz serwis oraz dział obsługi klienta służą pomocą. 

5. Dozowanie chemii.

Możemy teraz przystąpić do uzdatniania wody. W pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom pH. W tym celu należy użyć testera lub fotometru. Poprawna wartość pH wody wynosi 7,2 - 7,4. W sytuacji, kiedy wartość jest nieprawidłowa należy skorygować pH. Jeśli pH jest za niskie stosujemy środek pH PLUS, a jeśli pH jest wyższe niż norma stosujemy pH MINUS.

Poniżej kilka produktów do regulacji pH w basenie.

PH PLUS:
      

PH MINUS:

 

 

Kiedy wartość pH będzie w normie możemy przystąpić do szokowej dezynfekcji chlorem, aby pozbyć się bakterii i wirusów. Do tego polecamy środek Quick chlor lub Chlorifix.

 

 

Na końcu, aby pozbyć się glonów i uzyskać krystalicznie czystą wodę należy użyć antyglonu oraz koagulantu. W naszej ofercie znajdują się produkty takie jak: Alba Super, Super Flock, Desalgine, Flockfix. 

 

Polecane produkty

BAYROL Bordnet ze spryskiwaczem 1l

BAYROL Bordnet ze spryskiwaczem 1l

BAYROL BORDNET ze spryskiwaczem - zasadowy preparat w płynie do czyszczenia linii wodnej i obrzeży basenów. Prosty w użyciu w wygodnej bute...
Rainbow MAXI CHLOR 5kg (tab. 200g)

Rainbow MAXI CHLOR 5kg (tab. 200g)

Rainbow MAXI CHLOR 5kg - multifunkcyjne, wolno rozpuszczające sie chlorowe tabletki o wadze 200 g na bazie kwasu trichloroizocyjanurowego z...
BAYROL CHLORIFIX SUPREME 5kg

BAYROL CHLORIFIX SUPREME 5kg

Bayrol CHLORIFIX - preparat w mikrogranulkach o bardzo silnym działaniu dezynfekcyjnym. Stosowany do szokowej dezynfekcji wody w basenie. N...
Rainbow ALBA SUPER 2kg

Rainbow ALBA SUPER 2kg

Rainbow ALBA SUPER 2kg - nie pieniący się, szerokopasmowy preparat do zwalczania glonów, grzybów i bakterii w wodzie. Polecany do używania ...
BAYROL Protect & Clean 0,35l

BAYROL Protect & Clean 0,35l

Bayrol Protect & Clean 0,35l - silnie skoncentrowany żel 2w1 o kwaśnym odczynie, przeznaczony jest do czyszczenia linii wodnej w baseni...
Rainbow QUICK CHLOR 5kg granulat

Rainbow QUICK CHLOR 5kg granulat

Rainbow QUICK CHLOR 5 kg granulat - stabilizowany preparat chlorowy z ok.60% aktywnego chloru, doskonale niszczy bakterie, wirusy i usuwa z...

Czysta woda w basenie

Warunkiem nieskazitelnie czystej wody w Państwa basenie, jest odpowiednia higiena wody oraz czystość elementów wyposażenia. Aby właściwie dbać o akwen, trzeba korzystać z odpowiednio dobranej chemii basenowej i akcesoriów.

Chemia basenowa wysokiej jakości

Utrzymanie właściwych parametrów wody i ich systematyczna kontrola decyduje o skuteczności procesu dezynfekcji. Dzięki chemii najwyższej jakości utrzymanie właściwych parametrów jest znacznie łatwiejsze. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty tylko renomowanych producentów, które gwarantują najlepsze efekty.