Witamina C do basenu. Dlaczego to zły pomysł?

18-03-2022

Po internecie krążą filmiki jakoby istniała "magiczna" substancja zwana witaminą C, która w kilka minut zmieni wodę w basenie z rdzawo-brązowo-zielonej w krystaliczne czystą. Niestety ten "magiczny" środek powoduje więcej szkód niż pożytku. 

Co to jest ta witamina C?

Witamina C lub kwas askorbinowy to organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmów żywych. Posiada ona wiele pozytywnych zastosowań m.in. w medycynie. 

Dlaczego nie warto stosować jej do wyklarowania wody w basenie?

Na filmikach zamieszczonych w internecie widać, że po dodaniu witaminy C do brązowej wody, staje się ona krystalicznie czysta. Dzieje się tak dlatego, że kwas askorbinowy wchodzi w reakcje z żelazem zawartym w wodzie i dochodzi do rozkładu wodorotlenku żelaza. W efekcie woda na moment staje się czysta, ale zawartość żelaza w wodzie nadal jest taka sama. Przez co po kilku godzinach woda znów zacznie nabierać rdzawego koloru.

Ale może być jeszcze gorzej.

Kwas askorbinowy obniża odczyn PH wody do drastycznych wartości. Może to skutkować korozją elementów basenowych tj. drabinka, dysze, skimmery, folia oraz podrażnić oczy i skórę osób korzystających z takiego basenu. 

Dodatkowo przy za niskim PH nie będzie poprawnie działać żadna chemia basenowa tj. chlor, antyglon, koagulant. 

A to jeszcze nie wszystkie negatywne skutki. 

Witamina C jest idealną pożywką dla glonów i alg. Przez co w bardzo krótkim czasie zaczną pojawiać się i rozwijać kolonie glonów. Usunięcie ich będzie praktycznie niemożliwe ponieważ przy niskim odczynie PH żaden antyglon nie będzie działać. 

Bardzo często jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej wody i wyczyszczenie basenu. 

Podsumowując:

Zalety witaminy C Wady witaminy C
Chwilowo i złudnie klarowna woda Obniżenie pH wody do bardzo niskich wartości
- Szybki nawrót rdzawo-zielonej wody
- Korozja elementów basenu
- Podrażnienie oczu i skóry
- Obniżenie skuteczności działania chemii basenowej
- Pojawienie się i rozwój ogromnych kolonii glonów

 

Polecane produkty

Rainbow MAXI CHLOR 5kg (tab. 200g)

Rainbow MAXI CHLOR 5kg (tab. 200g)

Rainbow MAXI CHLOR 5kg - multifunkcyjne, wolno rozpuszczające sie chlorowe tabletki o wadze 200 g na bazie kwasu trichloroizocyjanurowego z...
Rainbow QUICK CHLOR 5kg granulat

Rainbow QUICK CHLOR 5kg granulat

Rainbow QUICK CHLOR 5 kg granulat - stabilizowany preparat chlorowy z ok.60% aktywnego chloru, doskonale niszczy bakterie, wirusy i usuwa z...
Rainbow ALBA SUPER 5kg

Rainbow ALBA SUPER 5kg

Rainbow ALBA SUPER 5kg - wysokoskoncentrowany, nie pieniący się preparat do zwalczania glonów, grzybów i bakterii w wodzie. Polecany do uży...
Rainbow FLOCKFIX 1kg

Rainbow FLOCKFIX 1kg

Rainbow Flockfix 1kg - wkłady do skimmera - Flockfix stosuję się jako wkład do skimmera, służy do utrzymania klarowności wody. Opakowanie: ...
Rainbow SUPER FLOCK 1kg w płynie

Rainbow SUPER FLOCK 1kg w płynie

Rainbow SUPER FLOCK płynny 1 kg - płynny środek flokujący, przeznaczony do uzdatniania wody basenowej. Jest to bardzo aktywny, gotowy do uż...

Polecane artykuły

Jak przygotować basen do sezonu?

Jak przygotować basen do sezonu?

25-02-2022
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Właścicieli basenów zewnętrznych czeka otwarcie i uruchomienie basenu po zimie i rozpoczęcie całkiem nowego sezonu kąpielowego. Jak poprawnie przygotować basen do wiosny? Dowiesz się w tym artykule.
Jak zabezpieczyć basen na zimę?

Jak zabezpieczyć basen na zimę?

24-09-2021
Wiele osób ma problem z zabezpieczeniem i przygotowaniem basenów do sezonu zimowego. Niewiedza ta może skutkować uszkodzeniem któregoś z urządzeń basenowych lub instalacji wodnej. Aby temu zapobiec zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu o pielęgnacji basenu przed zimą. 
Darmowa wysyłka w Vimaro

Darmowa wysyłka w Vimaro

01-03-2022
W związku z rozpoczynającym się sezonem basenowym, uruchamiamy darmową wysyłkę na wybrane produkty marki BAYROL, RAINBOW, Fairland oraz Dolphin.

Czysta woda w basenie

Warunkiem nieskazitelnie czystej wody w Państwa basenie, jest odpowiednia higiena wody oraz czystość elementów wyposażenia. Aby właściwie dbać o akwen, trzeba korzystać z odpowiednio dobranej chemii basenowej i akcesoriów.

Chemia basenowa wysokiej jakości

Utrzymanie właściwych parametrów wody i ich systematyczna kontrola decyduje o skuteczności procesu dezynfekcji. Dzięki chemii najwyższej jakości utrzymanie właściwych parametrów jest znacznie łatwiejsze. W naszej ofercie znajdą Państwo produkty tylko renomowanych producentów, które gwarantują najlepsze efekty.